July 30, 2021

Poradnik - jak prawidłowo dbać o auto
stacja ładowania

W każdym nowo zakupionym samochodzie elektrycznym znajdujemy przenośną ładowarkę, którą możemy podłączyć do domowego gniazdka 230 V. Jednak niewielu z nabywców zdaje sobie sprawę jak nieekonomiczne i uciążliwe jest tego typu ładowanie. Ma ona zwykle małe parametry mocy, co powoduje bardzo powolne ładowanie, a przy okazji zagraża starszym sieciom elektrycznym, powodując nadmierne ich obciążenie. 

Jak więc zwiększyć moc i jednocześnie zaoszczędzić?

Najlepszym wyjściem okazuje się zakup domowej stacji ładowania samochodu elektrycznego. Te nowoczesne urządzenie, wykorzystując najnowsze zdobycze techniki, pozwoli naładować samochód nawet dziesięciokrotnie szybciej niż standardowa ładowarka. Stacje tego typu dzielimy na dwa rodzaje:

  • AC (prąd zmienny)
  • DC (prąd stały)

Przy zastosowaniu ich w warunkach domowych zwiększamy moc prądu, jednocześnie znacznie skracając czas ładowania i robiąc to w sposób bezpieczny.

stacja ładowania

Gdzie zamontować urządzenie?

Domową stację ładowania samochodu montuje się najczęściej w garażu bądź na specjalnym słupku zamontowanym w pobliżu miejsca parkowania. Ten sposób znacznie ułatwia obsługę ładowania i jednocześnie podnosi komfort użytkowania samochodu. Taka stacja wykonana jest z bardzo trwałej konstrukcji, jednak nie zapomina się również o atrakcyjnym i nowoczesnym wyglądzie. Dostępne na rynku stacje oferują szereg nowoczesnych rozwiązań, które znacznie ułatwiają pracę z urządzaniem. W najnowocześniejszych modelach możemy nawet zarządzać stacją ładowania za pomocą smartfonu i specjalnych aplikacji. 

Motoryzacja