July 30, 2021

Poradnik - jak prawidłowo dbać o auto

Samochód, choć jest urządzeniem niezwykle dobrze zaprojektowanym i pracującym bez większych kłopotów przez cały czas, to jednak od czasu do czasu napotyka pewne problemy związane ze swoją sprawnością. Najczęściej kłopoty te dotykają silnika. A jaka jest najczęstszą przyczyną awarii silnia? Oczywiście falujące obroty. Istnieje jednak bardzo łatwy sposób na to, aby sobie z tym kłopotem szybko i bez większego problemu poradzić.

Jak działa przepustnica?

Za falowanie obrotów w ogromnej większości odpowiada jeden element silnika. Chodzi oczywiście o przepustnice. Przepustnica to uradzenie, które gdy kierowca naciska gaz, powoduje większy dostęp powietrza do silnika, dzięki czemu zwiększa się prędkość jego obrotów, czyli innymi słowy, samochód przyśpiesza.
Niestety przepustnica za sprawą bezpośredniego dostępu do niej powietrza narażona jest na zabrudzenie. Oczywiście producenci silników o tym pomyśleli i przed nią jest jeszcze duży filtr, jednak często jego obecność jest niewystarczająca. A zabrudzona przepustnica to właśnie falowanie obrotów silnika. Na szczęście przy użyciu specjalnego środka do czyszczenia przepustnicy można wszystko przywróci do normy.

Jak ją wyczyścić?

Kluczem podczas czyszczenia tego elementu silnika jest odpowiednie podanie chemii czyszczącej. Środek do czyszczenia przepustnicy musi zostać podany prosto do niej. W tym celu należy zdemontować cały układ dolotowy wraz z filtrem, co pozwoli na łatwy dostęp do przepustnicy. Następnie należy po prostu psiknąć środkiem do jej wnętrza. Co bardzo ważne, najlepiej podczas działania silnika. I to pozwoli skutecznie pozbyć się całego nagromadzonego brudu.

Motoryzacja