Co to są lampy ksenonowe?

Ostatnio na drogach świata pojawiła się zupełnie nowa generacja wysokiej jakości oświetlenia, które zapewnia lepszą widoczność i bezpieczeństwo kierowcom na drodze. Chodzi o ksenon i to właśnie o żarówki, o których opowiemy Ci w tym artykule.

Co to jest ksenon?

Ksenon jest pierwiastkiem chemicznym w tablicy D.I. Mendelejewa. Ksenon to gaz szlachetny, który jest bezwonny, bez smaku i bezbarwny. Ten pierwiastek chemiczny został odkryty w 1898 roku, ale jego zastosowanie poznano znacznie później.

Obecnie gaz ksenon jest wykorzystywany w wielu zastosowaniach, w tym do produkcji lamp wyładowczych stosowanych w przemyśle motoryzacyjnym.

Podróż w przeszłość: jak powstały żarówki ksenonowe?

Oświetlenie samochodowe narodziło się niemal natychmiast wraz z pojawieniem się tego środka transportu. Oświetlenie samochodowe ewoluowało w kilku fazach – i nadal ewoluuje.

  • Etap 1: Na początku istniały lampy propanowe, które były nie tylko mało wydajne, ale również niewygodne w użyciu.
  • Etap 2. Następnie stworzono żarówki, które dawały więcej światła i były znacznie wygodniejsze od poprzednich. Dlatego też przez długi czas były one jedynym źródłem wykorzystywanym do oświetlenia w samochodach.
  • Etap 3. Następnie wynaleziono halogenowe źródła światła, które zapewniały dobre oświetlenie zarówno przy złej pogodzie, jak i w nocy. Przez długi czas były to lampy, które umożliwiały kierowcom jazdę w nocy i przy złej pogodzie. Jednak wraz z szybkim rozwojem motoryzacji takie światło stało się niewystarczające, dlatego pojawiła się potrzeba odkrycia nowego źródła.

Rekomendowane artykuły