Co trzeba wiedzieć o soli tabletkowanej?

myte auto na myjni

Każdy przedsiębiorca, prowadzący stację uzdatniania wody, bez wątpienia jest już przyzwyczajony do stosowania soli tabletkowanej. Jednym z etapów uzdatniania wody jest bowiem wymienianie twardych jonów magnezu i wapnia na miększe jony sodu z użyciem odpowiedniego katalizatora. Warto dowiedzieć się czegoś więcej na temat soli tabletkowanej, jej właściwości i działania. Trzeba również przy okazji odpowiedzieć sobie na pytanie, dlaczego tak istotne jest właściwe uzdatnianie wody?

Zalety zmiękczania wody 

Zacznijmy od tego, że sól jest niezbędnym, zużywalnym składnikiem każdego systemu zmiękczania wody. Dlaczego to takie istotne? Twarda woda to woda zawierająca duże ilości minerałów, takich jak wapń i magnez, które mają negatywny wpływ na urządzenia gospodarstwa domowego, a także instalacje hydrauliczne i rury. Aby usunąć ową „twardość” wody, w specjalnych oczyszczaczach stosuje się sól uzdatniającą wodę poprzez stymulowanie wymiany jonowej. W ten właśnie sposób minerały w niefiltrowanej wodzie są wymieniane na jony sodu z soli, a szkodliwe twarde minerały są wypłukiwane. Woda nabiera właściwej miękkości.

Woda zmiękczona solą tabletkowaną niesie ze sobą wiele zalet: 

  • nie tworzy osadów z kamienia
  • nie niszczy urządzeń i instalacji hydraulicznych
  • nadaje się do użytku domowego (picia, mycia i kąpieli)
  • jest tańsza w eksploatacji
myjnia samochodowa

Czym jest sól tabletkowana? 

Jak sama nazwa wskazuje, sól tabletkowana (https://sklep.eurowash.pl/pl/products/sol-tabletkowana-25kg-1316.html) występuje w specjalnych tabletkach, które zawierają do 99% chlorku sodu (NaCI). Wystarczy wrzucić je do zbiornika wody, aby po chwili rozpuścić się i poprzez dysocjację chemiczną wyzwolić wolne kationy sodu i aniony chlorkowe. Uzyskuje się w ten sposób bezpieczną wodę, zmiękczoną i pozbawioną szkodliwych minerałów.  

Prawie wszystkie nowoczesne zmiękczacze wody są w stanie wykorzystywać taką sól w tabletkach. Eksperci zresztą, zgodnie wskazują, że takie rozwiązanie niesie ze sobą więcej pozytywów niż stosowanie innych metod zmiękczania i uzdatniania wody. Nie chodzi tutaj tylko o niższe koszty, ale także szybkość i pewność w działaniu.

Rekomendowane artykuły