Co trzeba wiedzieć o wymianie opon?

Ogumienie w samochodzie zawsze musi być właściwie dopasowane do warunków atmosferycznych. Dlatego konieczna jest wymiana opon przed sezonem letnim i zimowym. Stan opon ma wpływ na bezpieczeństwo jazdy, drogę hamowania, a nawet zużycie paliwa.

Zmiana opon tylko w warsztacie

Opony samochodowe wymienić można tylko i wyłącznie w zakładzie wulkanizacyjnym. Jest tak dlatego, iż potrzeby jest do tego specjalistyczny sprzęt. Całe koła kierowca jest w stanie wymienić samodzielnie. Z oponami jest inaczej. Poza tym zakład wulkanizacyjny posiada odpowiednie narzędzia, dzięki którym może sprawdzić czy opony zamontowane są prawidłowo, a także sprawdzić poziom ciśnienia w oponach. Wszystko to ma bardzo duży wpływ na późniejsze bezpieczeństwo podczas jazdy.

Sprawdzenie stanu opon

Jeśli planuje się wymianę opon na te z zeszłego sezonu to zawsze koniecznie należy sprawdzić ich stan. Nowo zakupione opony można używać nawet przez kilka lat. Wszystko zależy od stopnia eksploatacji samochodu. Po pewnym czasie jednak każda opona traci swoje właściwości. Dlatego nie można kolejny sezon zakładać opon odruchowo. Ich stan zawsze powinien być dokładnie sprawdzony. Jeśli kierowca nie potrafi ocenić ich stanu samodzielnie, zawsze może liczyć na pomoc zakładu wulkanizacyjnego. Dobra wulkanizacja charakteryzuje się tym, iż nigdy nie założy swojemu klientowi opon co do których ma wątpliwości.

Kiedy zmienić opony?

Ze zmianą opon nigdy nie można czekać zbyt długo. Przed okresem zimowym najlepiej zrobić to jeszcze w październiku. Po nowym roku nie można także zbyt szybko spieszyć się z ich ponową wymianą na letnie. Zawsze trzeba sprawdzać prognozy pogody i tym względem kierować się terminem ich wymiany w nordauto-olsztyn.volvocars-partner.pl. Pamiętać trzeba, że jeśli będzie się z tym zbyt długo zwlekać to może być trudno wolny termin w zakładzie wulkanizacyjnym.

Rekomendowane artykuły