Domowa stacja ładowania – jak działa ?

Domowa stacja ładowania - jak działa ?

Każdy właściciel samochodu elektrycznego zdaję sobie sprawę, jak ważne jest zadbanie o jego sprawne ładowanie. Pomimo postępu technologicznego akumulatory wykorzystywane w autach elektrycznych wciąż muszą być regularnie ładowane, a czas napełnienia akumulatora może wydłużać się nawet do kilkudziesięciu godzin. W związku z tym warto zastanowić się, jak przyspieszyć ładowanie auta.

Ładowanie pojazdu bezpośrednio z gniazdka

Posiadacze samochodu elektrycznego wcale nie muszą wyposażać się w domową stację ładowania. Dołączony przez producenta kabel pozwala na podłączenie pojazdu bezpośrednio do zwykłego gniazdka elektrycznego w domu. Warto jednak mieć na uwadze, za, chociaż jest to możliwe, to nie jest to z pewnością dobre rozwiązanie.

Ładowanie pojazdu bezpośrednio z gniazdka

Przede wszystkim należy mieć świadomość, że ładując auto bezpośrednio z gniazdka w domu naraża się domową instalacją elektryczną na przeciążenie. O ile nie stanowi to większego problemu w przypadku nowych i nowoczesnych instalacji, to w sytuacji gdy pojazd będzie ładowany przy wykorzystaniu gniazdka w wiekowym domu może dojść do zwarcia, a nawet do pożaru. Jak temu zaradzić?

Stacje ładowania AC

Jedynym sensownym rozwiązaniem, które pozwala na sprawne ładowanie pojazdów elektrycznych w domu jest wykorzystanie stacji ładowania AC. Jest to jedyna stacja ładowania pojazdów elektrycznych, która może być podłączona do domowej sieci elektrycznej. Oznacza to jednak, że do ładowania pojazdów wykorzystuje ona prąd przemienny, który dopiero w trakcie ładowania zostaje przetworzony na prąd stały.

W praktyce oznacza to, że ładowanie auta jest znacznie dłuższe niż ma to miejsce w przypadku publicznych stacji ładowania DC wykorzystujących bezpośrednio prąd stały. Nie zmienia to jednak faktu, że stacje ładowania AC pozwalają na przyspieszenie ładowania nawet o kilkaset procent względem zwykłego gniazdka elektrycznego. O czym zawsze należy pamiętać wybierając stację AC?

Odpowiedni producent

Ciekawym przykładem wysokiej jakości produktu może być Pulsar plus stacja ładowania AC. Produkt pochodzący od renomowanego producenta, który zapewni nie tylko instalację i konfigurację, ale także szeroko rozumiane wsparcie dla użytkownika wraz z przedłużoną ochroną gwarancyjną. Warto podkreślić, że producent może zaoferować stacją Pulsar Plus o różnych mocach. Zobacz więcej >> https://wallbox.pl/dla-domu/stacja-ladowania-pulsar-plus

W zależności od potrzeb nabyć można stację stacją o mocy 7,4 KW, 11 kW, a nawet 22 kW. W praktyce oznacza to, że każdy właściciel pojazdu znajdzie ładowarkę odpowiednią do jego potrzeb. Ładowarka łączy się z siecią Wifi, jest wyposażona w przejrzysty interfejs, a tym samym korzystanie z niej będzie wyjątkowo przyjemnym rozwiązaniem.

Rekomendowane artykuły