Jak działają mierniki lakieru?

Nabywając mierniki lakieru, musimy być świadomi, iż z pozoru podobne do siebie narzędzia mogą się od siebie zdecydowanie różnić – funkcjami, funkcjonowaniem oraz sondą pomiarową. Wyjaśniamy, jaki dobrać miernik lakieru oraz na co zwrócić uwagę przy jego zakupie. Bieżąca sytuacja na rynku pojazdów używanych powoduje, iż posiadanie miernika grubości lakieru podczas zakupu auta jest naprawdę konieczne. Jego zakup zwróci się już przy pierwszym poznaniu powypadkowej historii pojazdu.

Jak funkcjonują mierniki lakieru?

Rozpocznijmy od niewielkiego wytłumaczenia reguły funkcjonowania miernika lakieru. Jak wszyscy wiemy, tester tego typu punktowo szacuje grubość warstwy lakierniczej na wskazanym składniku pojazdu. Jak natomiast to robi? W dużym skrócie wyznacza długość od receptora miernika lakie­ru do metalowego tworzywa, którym może być stal, stal ocynkowana, natomiast w wypadku poszczególnych rodzajów testerów także aluminium.

Dzięki temu charakteryzuje się grubość lakieru, więc powłoki niemetalicznej. Składać się może na nią nie jedynie lakier samochodowy, jednak także szpachelka, znacząca renowacje blacharskie.

Miernik lakieru z sondą na przewodzie – czy należałoby?

Najtańsze mierniki lakieru mają sondę zintegrowaną dokładnie w narzędzie. Wykorzystywanie ich na przestrzeni drzwi, dachu lub maski nie spowoduje żadnego kłopotu, natomiast odczyt z głębiej schowanych miejsc, np. kielichów resoru, filarów, progów lub zakątków bagażnika, może spowodować problem. Znacznie większą wygodę da zatem miernik z sondą na procesie, zwykle o długości 60-80 cm.

Jak interpretować pomiar grubości warstwy lakierniczej?

Każdy producent firmy pojazdów charakteryzuje odpowiednią ilość mikronów, jaka mówi o tymże, czy lakier jest fabrycznie nałożony. Jeżeli wskazana na wyświetlaczu miernika lakieru daje większą czy zdecydowanie większą wartość mikronów, aniżeli owa uznana poprzez wytwórcę, zapewne masz do czynienia z nieprawdomównym Sprzedającym, jaki stara się sprzedać własny pojazd jako nieuszkodzony czy bezwypadkowy.

Rekomendowane artykuły