Jak w praktyce używać miernika grubości lakieru?

Zakup samochodu to jedna z ważniejszych decyzji. Nie da się ukryć, że szczególnie modele używane mogą wzbudzić wiele wątpliwości. Często handlarze nie są do końca szczerzy jeśli chodzi o drobne wady lub usterki, a także inne fakty z przeszłości, które mogą wpłynąć na stan auta, a także jego późniejszą eksploatację.

Jeśli więc zdecydowaliście się postawić na samochód używany, warto na oględziny przyjść z miernikiem grubości lakieru, by szybko sprawdzić, czy opis handlarza nie mija się ze stanem faktycznym. Jednak jak używać miernika grubości lakieru w praktyce?

Miernik grubości lakieru- przygotowanie do użycia

W pierwszej kolejności, zanim przejdziemy od wykorzystania miernika grubości lakieru https://www.dlalakierni.pl/mierniki-lakieru, koniecznie należy go skalibrować. Dzięki temu, będziemy mieć pewność, że dokonywane pomiary będą jak najbardziej rzeczywiste. Jeśli z kolei będziemy używać miernika lakieru po raz pierwszy, to jeszcze przed udaniem się na oględziny auta, warto go wypróbować. Można tym celu wykonać kilka próbnych pomiarów np. na samochodzie sąsiada.

Wówczas zyskamy szanse na oswojenie się z urządzeniem i odpowiednie ustawienie parametrów urządzenia jak np. trybu pomiaru.

Miernik grubości lakieru- jak wykonywać pomiar?

Skoro oswoiliśmy się już z urządzeniem i przyszedł czas na oględziny samochodu, który nas zainteresował, niezwykle istotne jest, by pamiętać o kilku podstawowych zasadach przy dokonywaniu pomiarów. Po pierwsze, sonda miernika grubości lakieru powinna zostać równo przyłożona do blachy samochodu, a także lekko dociśnięta. Warto pamiętać, że jeśli sonda będzie, choć odrobinę przekrzywiona, to wynik może być odmienny nawet o kilkaset mikronów.

Jeżeli nasz miernik, wyposażony jest w sondę bez kulki, to pomiarów należy dokonywać na powierzchniach płaskich, bez żadnych przetłoczeń i załamań. Co więcej, nawet nagromadzony na powierzchni samochodu brud może uniemożliwić równomierne przyłożenie sondy, a w efekcie możemy otrzymać zakłamany wynik. Jeśli z kolei posiadamy miernik z sondą i z kulką, to śmiało możemy go zastosować również na powierzchniach z przetłoczeniami.

Rekomendowane artykuły