Elektrownie wiatrowe w Polsce – jaki jest ich udział w rynku energetycznym kraju?

elektrownie wiatrowe

Coraz więcej państw europejskich decyduje się na zmniejszenie udziału tradycyjnych elektrowni w rynku energetycznym. Analogicznie jest to podyktowane koniecznością ochrony środowiska naturalnego. Nastąpił więc dynamiczny zwrot w stronę korzystania z odnawialnych zasobów energetycznych, a elektrownie wiatrowe są coraz popularniejsze. Wobec tego, jaki mają one udział w rynku energetycznym Polski?

Elektrownie wiatrowe w Polsce – ile ich działa?

Elektrownie wiatrowe – jak sama nazwa wskazuje – korzystają z wiatru w procesie produkcji energii elektrycznej. Wykorzystują one naturalne, odnawialne zasoby, których pozyskanie nie odbywa się z negatywnym skutkiem dla środowiska naturalnego. W przeciwieństwie do tradycyjnych elektrowni, nie emitują one spalin i toksyn. Nic więc dziwnego, że kraje UE decydują się na zwiększenie ich udziału w rynku energetycznym. Zgodnie z nowymi danymi, w naszym kraju funkcjonuje 1239 farm wiatrowych. Nie da się ukryć, że nie jest to wynik zasługujący na pochwały. Az 1111 elektrowni wiatrowych dysponuje mocą mniejszą niż 10MW, co stanowi prawie 90% wszystkich z nich. Można więc łatwo zauważyć, że elektrownie wiatrowe nie mają zbyt pokaźnego udziału w rynku energetycznym naszego kraju. W dalszym ciągu w Polsce dominuje wykorzystanie kończących się zasobów do produkcji prądu, których wydobycie jest szkodliwe dla środowiska naturalnego.

elektrownia wiatrowa - wiatraki

Jakie są perspektywy rozwoju elektrowni wiatrowych w Polsce?

Można powiedzieć, że krok po kroku Polska stara się dorównać zachodnim sąsiadom pod względem modyfikacji rynku energetycznego. Pojawia się coraz więcej farm fotowoltaicznych, jednak elektrownie wiatrowe i ich rozwój wydaje się, że utknął w martwym punkcie. Jednocześnie warto zauważyć, że rząd snuje śmiałe plany w kierunku wprowadzenia zmian w tym zakresie. Ograniczenie udziału tradycyjnych elektrownii w rynku energetycznym kraju jest jednak przedsięwzięciem, które musi zostać rozłożone w czasie. Wymaga to nie tylko inwestycji, ale także przeprowadzenia wielu prac, by całość mogła działać w optymalny sposób. Możemy jednak z optymizmem spoglądać w przyszłość i czekać na to, aż elektrownie wiatrowe zaczną być głównym i ekologicznym producentem prądu.

Rekomendowane artykuły