Jak bezpiecznie przewozić rowery?

Jazda na rowerze dostarcza wiele radości, niezależnie od tego, czy uprawia się ją w pojedynkę, czy wspólnie z innymi osobami. Zwłaszcza latem wielu ludzi chce zadbać o swoją kondycję i spędzać aktywnie czas na świeżym powietrzu. Można to połączyć z urlopem i zabrać jednoślad ze sobą, jadąc nad morze czy w góry. Rowerem można poruszać się praktycznie wszędzie, często skutecznie zastępuje on samochód, który musi stać w korkach, więc pozwala na szybsze dotarcie do celu. Choć przewóz rowerów na drugi koniec kraju może wydawać się karkołomnym pomysłem, to jednak nie jest to wcale takie trudne, jeśli wiemy, jak zabrać się do rzeczy. W tym celu warto przejrzeć profesjonalne strony internetowe i zapytać o ważne kwestie w sklepie rowerowym i motoryzacyjnym. Aby w ogóle możliwe było podróżowanie z jednośladem, trzeba kupić bagażnik na rower oraz różne akcesoria do samochodowych bagażników rowerowych. Jakie dokładnie? Podpowiadamy!

Jaki bagażnik rowerowy wybrać?

W pierwszej chwili kierowcy mogą być dość zdezorientowani, bo rodzajów bagażników rowerowych do auta jest dużo. Trzeba więc określić z góry potrzeby swoje i swojej rodziny, a następnie wybrać model odpowiadający tym potrzebom. Najlepiej o wady i zalety każdego rozwiązania pytać ekspertów, sprawdzając także opinie użytkowników w Internecie, bo to może być bardzo miarodajnym źródłem informacji. Aby ekonomicznie wykorzystać potencjał samochodu, można zdecydować się na bagażnik dachowy lub tylny umieszczany na klapie auta. W ten sposób można jednak uniemożliwić sobie czasowo dostęp do bagażnika z tyłu pojazdu oraz zmienić aerodynamikę samochodu. Niektórzy wybierają zatem niezależny hak holowniczy, jednak wtedy trzeba pamiętać, że poruszamy się dłuższym pojazdem i przy skrętach będzie on bardziej zachodził w prawo, lub w lewo. Wszystko jest kwestią przetestowania i dopasowania do osobistych preferencji.

Akcesoria do samochodowych bagażników rowerowych – co potrzebne?

Akcesoria te dzielą się na dwie podstawowe grupy: części niezbędne, bez których jazda z rowerem jest w ogóle niemożliwa, oraz części dodatkowe, w które możemy zainwestować, lecz nie są one niezbędne. W przypadku tych pierwszych priorytetem jest takie zamocowanie rowerów na stelażu bagażnika, aby jednoślady trzymały się mocno i nie przesuwały w sposób niekontrolowany. Tym celom mogą służyć solidne szyny, adaptery i przejściówki. Ponadto, rowery mocowane są za pomocą optymalnie naprężonych linek. Stosuje się też zaciski i obejmy na koła, aby przez cały czas utrzymywać je w jednej pozycji. Prawidłowo zamontowany rower nie ma prawa odczepić się od stelaża i zsunąć z niego. Jako dodatkowe akcesoria można kupić naklejki ochronne w celu zniwelowania zarysowań lakieru.    

Wskazówki dla osób początkujących, czyli bezpieczeństwo na drodze   

Przed każdą trasą należy sprawdzić sam stelaż jak i wszystkie pomniejsze elementy konstrukcji bagażnika rowerowego. Cyklicznie trzeba też wymieniać sprzęty, gdyż zużywają się one podczas eksploatacji, tracąc z czasem swoje właściwości. Akcesoria do bagażników rowerowych najlepiej kupować w firmowych sklepach i od rzetelnych producentów, którzy biorą pełną odpowiedzialność za swoje towary.

Rekomendowane artykuły