October 22, 2021

Poradnik - jak prawidłowo dbać o auto
opony zimowe

Znaczenie zakupu nowych opon pojawia się okresowo dla każdego kierowcy, niezależnie od zmian pogody. Przy głębokości bieżnika resztek gumy poniżej 4 mm istnieje pilna potrzeba zakupu opon w wymaganym standardowym rozmiarze. Ale jak początkujący może obliczyć wymiary opony?

Co „ukrywa” rozmiar gumy?

Obojętnie jak napisałem rozmiar 185/65R15 zawiera on szereg parametrów:

  • Szerokość
  • Wzrost
  • Średnica

Znajdują się one w rozmiarze 185 65 R15 dokładnie w tej kolejności. W pierwszej kolejności w 185 / 65 R15 szerokość bieżnika opony jest podana w milimetrach. Za nim w procentach wysokość profilu w stosunku do pierwszej wartości. Ostatnia liczba w rozmiarze 185 65 R15 to średnica opony w calach.

Litera w 185/65R15 wskazuje rodzaj konstrukcji. Większość opon do samochodów osobowych, które są obecnie produkowane, to opony radialne.

Opony 185/65 R15 

Polscy kierowcy są szczególnie uważni i niejednokrotnie odczuwali na sobie znane wyrażenie o tym, jak: jadę spokojnie po dziurach, wybojach, rowach, a tu nagle – droga. Dlatego dla własnego bezpieczeństwa w naszych realiach konieczne jest posiadanie zapasowego kompletu nowych opon. A do wyboru trzeba podchodzić z najwyższą uwagą i ostrożnością. Wybierając opony zimowe 185/65/15 od Miwan.pl do swojego samochodu, nie zapomnij sprawdzić danych w karcie katalogowej, a także skorzystać z poręcznego narzędzia „kalkulator opon” na stronie internetowej danego sprzedawcy opon, który błyskawicznie i dokładnie dobierze alternatywne opcje rozmiaru opon do Twojego samochodu.

Również w przypadku chłodniejszych, surowych warunków zimowych należy skupić się na oponach o węższej szerokości, które skracają drogę hamowania i zwiększają przyczepność, natomiast szersze koła są idealne na lato.

Motoryzacja